Arto ja Kirsi Huhtala / Lakeuden Highland, Jalasjärvi
Perälänmäentie 209, 61270 Luopajärvi
puhelin: 0400-489880
sähköposti: arto.huhtala@smartfarm.fi
kotisivu: www.lakeudenhighland.fi
![]() |
Jalasjärveläinen Arto Huhtala pohti tyhjäksi jääneelle rehusiilolle uutta käyttöä. Siilo muuttui pienillä investoinneilla kuivaheinän kuivaajaksi.
- Markkinointitutkimuksessa selvisi, että lähistöltä löytyisi heinälle ostajia. Sen jälkeen oli helppo lähteä mukaan tähän businekseen, hän muistelee.
Huhtalalla ei ole omaa hevostallia, joten kaikki tuotetaan myyntiin.
Mies kehuu kehittäneensä liikeideaa eteenpäin: hevosille on
myynnissä vain laatuheinää, sillä kakkoslaatuisen heinän syö hänen iso nautakarjalaumansa.
Osuuskunnan hallituksessa vaikuttava Huhtala pitää tärkeänä,
että alueen tuottajat toimivat yhdessä ja samaan suuntaan.
- Tuottajakenttä pohtii yhdessä asioita ja jakaa hyviä
käytäntöjä toisilleen. Jos heinät on loppu, vinkkaamme asiakkaalle toisen myyjän ringistämme, hän selvittää.
Kuivaheinä
Tilalla on tuotettu latokuivattua laatuheinää hevosille neljän vuoden ajan. Puhtaan lehtevän heinän saamiseksi, niitetty heinä pöyhitään pellolla vain kertaalleen, jonka jälkeen se karhotetaan ja ajetaan irtona noukinvaunulla latokuivuriin. Heinä säilytetään latokuivurissa irtona ja paalata kovapaaleihin (10-12kg) toimitusten mukaan. Tilan toimintamalli heinän kanssa on melko työläs, mutta takaa että asiakas saa aina hyvää, tasalaatuista heinää, ja toimituserän jokaisen paalin laatu tunnetaan. Kesän 2008 sato on myyty, kesälle 2009 voidaan ottaa vastaan rajallisesti varauksia.
Muut tuotteet
Heinäntuotannon lisäksi tilalla kasvatetaan Higland Cattle -rotuisia emolehmiä ja lihasonneja. Tilalta myydään sekä jalostuseläimiä että lihaa vakuumipakattuna suoraan kuluttajille.
